
| Parameter | Value |
|---|---|
| Load Regulation | 15 mV |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Output Current | 150 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Output Voltage | 1.5 V |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Type | Fixed |
| Dropout Voltage | 550 mV |
| Quiescent Current | 25 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Positive |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35616
Ext.Price$0.35616
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35616 | $0.35616 |
| 10 | $0.31818 | $3.18180 |
| 50 | $0.28426 | $14.21300 |
| 100 | $0.24847 | $24.84700 |
| 500 | $0.21718 | $108.59000 |
| 1000 | $0.20944 | $209.44000 |
| 3000 | $0.20198 | $605.94000 |
| 5000 | $0.19139 | $956.95000 |
